Ekspert radzi

Masz pytanie dotyczące składu lub zastosowania naszych kosmetyków? Interesują Cię głośno reklamowane kosmetyki ze “śluzem ślimaka” lub “kosmetyki z jadem węża” i zastanawiasz się jak te składniki mogą być stosowane w kremach?

A może chcesz dowiedzieć się jak stosować krem z dziegciem, serum z retinolem lub “maseczkę ze ślimaka”? Ciekawi Cię czy nasze kosmetyki są naturalne lub nadają się do Twojej cery?

Zanim wyślesz do nas wiadomość, sprawdź poniższą listę. Być może uda Ci się uzyskać odpowiedź bez czekania.

 

1. Czy produkty Vis Plantis oraz kosmetyki innych marek Elfa Pharm są testowane na zwierzętach?

Prawo Unii Europejskiej, a konkretnie rozporządzenie numer 1223/2009, reguluje tą kwestię, całkowicie zakazując testowania na zwierzętach produktów kosmetycznych.

2. Czy produkty Vis Plantis zawierają składniki pochodzenia zwierzęcego?

Niektóre z naszych kosmetyków zawierają składniki pochodzenia zwierzęcego. W szczególności seria Helix Vital Care marki Vis Plantis, która zawiera filtrat ze śluzu ślimaka pozyskiwanego w sposób nie czyniący szkody tym zwierzętom. Ponadto w niektórych produktach używamy wosku pszczelego, oraz mamy w ofercie mydło lanolinowe.

3. Czy surowce, z których powstają produkty Vis Plantis są testowane na zwierzętach?

Jak same kosmetyki, tak i ich składniki nie mogą być testowane na zwierzętach. Także i ten zakaz wprowadziło prawo unijne.

4. Czy Elfa Pharm zleca testy na zwierzętach poszczególnych składników lub produktów osobom trzecim?

Absolutnie nie zlecamy takich testów. Nasze produkty nigdy nie były i nie będą testowane na zwierzętach, jest to niezgodne nie tylko z prawem unijnym, do którego musimy się stosować, jako producent, ale także z naszą filozofią.
Firma Elfa Pharm Polska, właściciel marki Vis Plantis, wspiera kilka stowarzyszeń zajmujących się pomocą zwierzętom, w tym schronisko w Zgierzu. Los zwierząt jest nam bliski, dlatego nie podejmujemy działań, które mogłyby im zaszkodzić.

5. Czy firma Elfa Pharm wymaga od swoich dostawców dowodów, że ich produkty nie były testowane na zwierzętach?

Tak, uzyskanie takiej deklaracji jest dla nas warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia współpracy. Posiadamy dokumenty to potwierdzające.

6. Czy produkty Vis Plantis dostępne są na rynku chińskim, który narzuca producentom testowanie kosmetyków na zwierzętach?

Nasze produkty są dostępne na rynku chińskim, jednak dostarczamy je wyłącznie do specjalnych stref ekonomicznych, takich jak Szanghaj i Hongkong. Obowiązują tam specyficzne przepisy dotyczące importu kosmetyków. Pozwala to nam uniknąć konieczności przeprowadzania testów na zwierzętach, które przewiduje chińskie prawo.
Ponadto w ostatnim czasie miała miejsce nowelizacja przepisów w tym kraju. Dotyczy ona internetowej sprzedaży kosmetyków, która pozwala teraz na wprowadzanie do obrotu produktów nietestowanych na zwierzętach.

7. Które z Państwa produktów mają skład przyjazny weganom?

Sporządziliśmy stosowną listę, a produkty tego typu oznaczone są w naszym sklepie symbolem ”wege”. Listę można znaleźć tutaj.

8. Czy marka Vis Plantis należy do jakiegoś koncernu? Jeżeli tak, to do jakiego?

Marka Vis Plantis należy do firmy Elfa Pharm Polska, która jest częścią większego, międzynarodowego holdingu Elfa.

9. Czy kremy nawilżające z Vis Plantis można stosować podczas mroźnych dni?

Dawniej przestrzegano przed stosowaniem kremów nawilżających w okresie zimowym – zwłaszcza, gdy temperatura spadała poniżej zera. Jednakże były to wyroby produkowane na emulgatorach starej generacji. Obecnie stosuje się nowoczesne surowce, które pozwalają bez obaw stosować wymienione kremy także w porze zimowej, przy mroźnej aurze.

10. Co oznacza sformułowanie „ciepły olejek wmasować…”, które często można spotkać na opakowaniach produktów Vis Plantis? Czy i jak podgrzać olejek?

Takie zalecenie związane jest ze skutecznością produktu. Składniki znacznie łatwiej przedostają się w głąb skóry i włosów, gdy olejek jest ciepły. Dużo przyjemniej nakłada się go wtedy na ciało i lepiej się rozprowadza. Z podgrzewaniem produktu nie należy przesadzać (ma być ciepły – nie gorący), by nie utracić cennych, naturalnych substancji w nim zawartych.

11. Czy podczas stosowania serii z retinolem trzeba używać filtrów UV na dzień?

Retinol i jego pochodne uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych, szczególnie w pierwszych miesiącach kuracji. Ochronę UV powinno się więc wprowadzić nawet podczas codziennych aktywności, także zimą – zwłaszcza w bardziej słoneczne dni.
Gdy zaś zamierzamy się opalać, zarówno w solarium, jak i na słońcu, zaleca się zaprzestanie stosowania kosmetyków zawierających w składzie retinol. I na odwrót – w trakcie kuracji powinniśmy zrezygnować z opalania się oraz stosować stabilne filtry z wysokim poziomem ochrony.

12. Dlaczego produkty Vis Plantis mają w swoim składzie parafinę?

Pozycja Paraffinum Liquidum, pojawiająca się w wykazie składników (ingredients) naszych kosmetyków, nie oznacza parafiny, lecz olej wazelinowy. Jest to składnik bezpieczny, dopuszczony do stosowania w kosmetykach.

13. Czy Elfa Pharm stosuje w swoich kosmetykach SLS?

Nie, nasza firma nie stosuje takiego składnika.

14. Czy serię kosmetyków Intesive Hair Therapy można stosować dłużej niż dwa miesiące?

Kurację można powtarzać okresowo, według potrzeby.

15. Czy kosmetyki produkowane przez Elfa Pharm nadają się do cery wrażliwej? Jeśli tak, które to serie?

Specjalnie do cery wrażliwej przeznaczona jest seria Avena Vital Care. Inne produkty, które posiadają na opakowaniu stosowną informację, także są dla tego typu cery odpowiednie. Oznacza to, że przeszły odpowiednie testy, także na osobach z cerą wrażliwą.

16. Czy w ofercie Vis Plantis znajdują się kosmetyki przeznaczone do skóry z atopowym zapaleniem skóry?

Specjalistyczna seria kosmetyków do cery atopowej aktualnie opracowywana jest w naszym laboratorium. Planujemy wprowadzenie jej na rynek w pierwszym półroczu 2016 roku.

 

Twojego pytania nie ma na liście? Skorzystaj z formularza kontaktowego.

Nasza Ekspertka

Jolanta Langer

Ukończyła studia w zakresie ochrony środowiska, ale to z kosmetykami związała swoje życie zawodowe. Od lat zajmuje się kontrolą jakości i koordynacją produkcji, uczestniczy w opracowywaniu receptur oraz doborze surowców.

Masz pytanie dotyczące kosmetyków Vis Plantis?

Jolanta Langer

Ukończyła studia w zakresie ochrony środowiska, ale to z kosmetykami związała swoje życie zawodowe. Od lat zajmuje się kontrolą jakości i koordynacją produkcji, uczestniczy w opracowywaniu receptur oraz doborze surowców.